Popis instalace programů v síťi

Obecně naše programy v síti pracují, ale nejsou to síťové programy. Znamená to, že programy i data můžete instalovat na síťové disky, ale data nemohou sdílet více uživatelů najednou.

Je to dáno použitou databází FF2 v „single“ verzi. Síťové řešení není jednoduché naprogramovat v tak rozmanitých operačních systémech.

Těm, kteří potřebují klasický síťový program, musí se poohlídnout u jiné firmy za výrazný příplatek.


Popis, jak nainstalovat DEMO (školní verzi) JUK&PUKwin do sítě

Popíši zde normální a speciální instalaci našich programů. Síť může být postavena na základě windows nebo Linux. Je to jedno. Pouze stanice, odkud spouštíte program musí mít nainstalovaný operační systém windows!!!

 1. Normální instalace je vlatně taková, kdy nainstalujeme program pomocí instalačního programu. Program se jednoduše nainstaluje na síťový disk a bude spouštěn z lokálního disku. Data budou uložena na zvoleném síťovém disku.
 2. Speciální instalace se dá použít pro školící střediska, kdy každý student má přístup k soukromému síťovému disku, např. je to disk F:\.
  Program můžete JUK&PUKwin nainstalovat na SERVER (např.: Z:\KOPR…) a data jednotlivých studentů umístit na soukromý disk (např.: disk F:\).
  JUKwin rozjedete s parametrem /demoJUK(F:\skolniJUK).
  PUKwin rozjedete s parametrem /demoPUK(F:\skolniPUK).

Popis, jak nainstalovat KPrint do sítě

Tiskový manažer lze taky speciálně nainstalovat pro školící střediska. Opět program KPrint nainstalujete někam na SERVER (např. bude umístěn na Z:\KOPR\KPrint.exe). Na dané stanici, kde budete spouštět program JUK&PUKwin spustíte poprvé KPrint (který je umístěn na SERVERu) pomocí zadání plné cesty (např. Z:\KOPR\KPrint.exe). Jakmile KPrint uzavřete, zapíše si program KPrint do registrů cestu, odkud byl naposled spuštěn. Od této chvíle JUK&PUKwin dle registrů nalezne tiskový manažer.

Popis, jak nainstalovat program Archa do sítě

Program pro archivaci a obnovu dat nelze lehce speciálně nainstalovat pro školící střediska. Program Archa je třeba instalovat samostatně na jednotlivé stanice.
Samozřejmě jestliže bude zájem, můžeme tento program speciálně upravit pro školící střediska.

Popis instalace do vaší domácí či podnikové sítě

Situace: je k dispozici „Server“ a „Stanice“
Co se vyžaduje: používat JUKwin na stanici i na serveru
Drobná poznámka: používat server jako pracovní stanici bych nedoporučoval, ale jsou uživatelé, kterým je to jedno…

Řešení:

 1. Předpokládejme, že k serveru nemají přístup děti ani jiné nežádoucí osoby. Instalace i používání těchto počítačů je pak jednoduchá záležitost.
 2. Předpoklad, že ke stanici mají přístup děti nebo jiné nežádoucí osoby, je možnost na serveru zložit adresář (nazveme jej pracovně SDILENI).
  Na stanici namapujte tento adresář jako disk (např jako disk Z), takže jakmile se přihlásíte ze stanice na server, neuvidíte adresář SDILENI, ale jako prázdný disk Z:\. Jestliže jste výše uvedený popis nepochopili, je zbytečné číst dále.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *