Ošetřovné v pandemii má nepříjemnou dohru. Rodičům může zkrátit dovolenou

Ošetřovné se v době pandemie koronaviru stalo jedním z takzvaných záchranných opatření. O sociální dávku na jaře požádalo několik stovek tisíc lidí. Ti se museli téměř ze dne na den postarat o své děti, které zůstaly doma kvůli uzavřeným školám. Nyní ovšem tato pomoc může mít překvapující dohru.

Ošetřovné je běžnou dávkou českého systému nemocenského pojištění. Mohou o něj žádat mimo jiné rodiče dětí do 10 let, a to maximálně na devět dní, u samoživitelů pak na 16 dní. Jeho výše je stanovena na 60 procent denního vyměřovacího základu.

Kvůli koronaviru ale na jaře vláda změnila podmínky čerpání a nabídla ošetřovné většímu počtu rodičů a za výhodnějších podmínek. Od dubna do června o něj mohli žádat lidé s dětmi do třinácti let a výše se posunula na 80 procent daňového vyměřovacího základu. Omezení na devět, respektive 16 dní bylo na tuto dobu zrušeno.

Jenže právě tato „koronavirová“ podoba ošetřovného vnesla zmatky do čerpání dovolené. „Dosud neodhaleným úskalím je skutečnost, že doba strávená ošetřováním dítěte mladšího 10 let se považuje za výkon práce a vzniká během ní právo na dovolenou. Ale u dítěte staršího 10 let a mladšího 13 let sice rodič čerpal podporu v podobě ošetřovného, ale nemá právo na zápočet této doby jako výkonu práce a nemůže tak nárokovat dovolenou,“ upozorňuje Veronika Odrobinová z poradenské skupiny Grant Thornton.

Podrobnosti naleznete v článku zpravy.aktualne.cz